Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Старуня

Село Старуня знаходиться у передгір’ях Карпат між містечками Богородчани і Надвірна (повертати треба в селі Гвізд). Старуня відома своїми грязьовими вулканами (до речі, єдиними в Україні), а сама долина, де вони розташувалися, нагадує міні-варіант Гобустану в Азербайджані чи долини Гейзерів в Ісландії.


На під’їзді до Старуні добре видно Карпати:
Грязьові вулкани у Старуні вперше проявили себе у 1977 році після землетрусу в горах Вранча в Румунії. Тоді на конусоподібному пагорбі діаметром близько 50 м з'явилися перші кратери, з яких вихлюпувалися рідина, грязі та газ. Висота виверження тоді сягала 3 метрів.
До речі, виникненню вулкану сприяла людська діяльність - розробка нафтових і озокеритних родовищ. Адже ґрунтові води, насичені киснем, тепер проникають углиб землі на тисячу метрів, викликають окислення нафти, що й дає той приплив теплової енергії, яка живить вулкан.


Сьогодні вулкан має 8 кратерів у вигляді невеликих озер і 12 непостійних мікрократерів, які виділяють газ, воду, глинисту пульпу, інколи нафту або її складники. Кратерні озера проявляють свою невелику активність через постійні булькання.


Одне з кратерних озер:


Біля вулканів на місці озокеритової шахти можна побачити постійно палаючий газовий фонтан:


Навколо вулканів - дуже в'язко.


Але долина - досить зелена:
Перша письмова згадка про село Старуня походить з грамоти 1378 року, коли князь опольський Володислав подарував село за вірну службу Некрі. За однією з версій істориків, саме у Старуні опришки Олекси Довбуша заховали скарби, здобуті у Богородчанському замку.
Tags: Карпати, Прикарпаття, Старуня, вулкани
Subscribe

 • День народження: Варшава, Гданськ, Мальборк та Depeche Mode

  Опісля півроку знайшов час, щоб розгребти фото з минулорічної 3-денної поїздки до свого Дня народження. В один день мені пощастило побачити моє…

 • Підсумки-2018

  2018 рік став 15-м роком моїх інтенсивних подорожей. За цей період я відвідав 50 країн і близько 1300 міст, містечок та цікавих куточків. Цей рік був…

 • Malkwitz (Малковиці)

  Це всього в декількох кілометрах від Вроцлавського аеропорту. Комплекс монастиря сестер елізабетанок у Малковицях (Malkwitz - нім., Małkowice -…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments