?

Log in

No account? Create an account
Стара Момбаса - Andy_Travel-UA [entries|archive|friends|userinfo]
Андрій Бондаренко

[ userinfo | livejournal userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Стара Момбаса [Oct. 28th, 2018|09:45 am]
Андрій Бондаренко
[Tags|, , , , ]

Західне узбережжя Індійського океану (беріг Кенії, Танзанії і Південного Сомалі) - не зовсім "африканський" регіон. Тут панує культура, архітектура і традиції Суахілі. Народ суахілі - це суміш африканців з арабами та індійцями, які колонізували східний беріг Африки у попередні століття, внаслідок чого тут створився окремий етнос. Шкіра місцевих людей тут набагато світліша, ніж в інших регіонах Африки, а дуже часто трапляються представники європеоїдної раси. Сповідують суахільці, як правило, іслам.
Стара Момбаса - це колоритна суміш Африки, Індії та Омана:


Момбаса вперше згадується арабським географом і картографом Ідрісі в 1151 році. Тоді це буле арабське портове поселення. Тривалий час Момбаса була великим осередком невільничої торгівлі на сході Африки. У 1331 році в місті на одну ніч зупинився знаменитий мандрівник Ібн Батута. Він відмічав майстерність, з якою були побудовані дерев'яні мечеті. В 1415 році гавань Момбаси відвідав китайський флот Чжен Хе. У 1498 році, прямуючи до Індії, тут перебував Васко да Гама.


У 1502 році португальці обстріляли Момбасу з моря. У цей час місцевому султану вдалося оголосити про незалежність від Кілви. У 1528 році на султанат знову напали португальці, а в 1593 році вони ж звели у Момбасі величну фортецю Форт Ісус, що зберігся дотепер. У 1638 році Момбаса була включена до складу португальських колоній у Південно-Східній Африці. Управління здійснювалось із Гоа. З 1698 по 1888 рр. Момбаса  - у складі арабських султанатів Оман і Занзібар, пізніше - у складі східно-африканських колоніальних володінь Британської імперії.


9 лютого 1824 на території Момбаси була спроба утворити британський протекторат, яким мав керувати представник імперського дому - губернатор. Але 5 липня 1826 влада оманських султанів була відновлена і з 24 червня 1837 Момбаса формально була повернута Саїдом бін Султаном під управління султанів Маскату і Оману. У 1887 році Момбаса стала столицею Східно-Африканського протекторакту та найважливішим морським портом колонії. Адміністрація султанату Маскату і Оману відмовилася від ​​входження до британської Східної Африки, але у 1891 році султанат Маскат і Оман було приєднано до Британської імперії. В 1895 році Момбаса повністю перейшла під контроль британського уряду. Про англійську колоніальну Момбасу - тут.


Архітектура суахілі - типова для Старого міста в Момбасі. Вона не лише найцікавіша в Африці. Це взагалі один з найбільш оригінальних стилів, які мені доводилося бачити.


Ось, наприклад, дерев'яні балкончики:


Щоправда, деякі з них перебувають у досить занедбаному стані:
В сходах можна побачити натяки на європейський фахверк:


Але найцікавіше - це двері. Майже кожний старий суахільський будинок має оригінальні двірні портали:Кожні двері мають свій оригінальний орнамент:
Кожна деталь дверей - також винахід мистецтва:


Мечеть Mandhry:
Якась архітектурна цікавинка біля мечеті:
Мечеть Burhani:


Вулочки Старої Момбаси:


LinkReply

Comments:
[User Picture]From: inmigrante
2018-10-28 01:08 pm (UTC)
Собі забрала пару дверцят. Може, і виріжу....
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: rolland_92
2018-11-18 06:32 pm (UTC)
Якось так чаруюче, хоча і багато чого мало б відштовхувати.
(Reply) (Thread)