Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Холодний Яр

Сьогодні, 14 квітня 2009 року, візначається 241 річниця початку гайдамацького повстання на Правобережній Україні – Коліївщини.
Для тих, хто не зміг цього року побувати у місцях козацької бойової слави, а також для тих, хто позавчора їздив з нами по цих місцях, пропоную фото екскурсію Холодним Яром – колискою Коліївщини та центром українського повстанського руху на Правобережній Україні у 1918 – 1922 роках.

Маршрут був наступний: Ребедайлівка - Михайлівка - Жаботин - Кам'янка - Цвітне - Чорний ліс (ночівля) - Грушівка - Мотронинський монастир - Буда - Мельники - Медведівка - Суботів - Чигирин - СтецівкаПочали з огляду дерев'яних церков Черкащини. Ребедайлівка:


Михайлівка:


Жаботин:


Кам'янка. Зелений будиночок садиби декабриста Давидова:


В садибному будинку - музей Холодноярської республіки:
Річка Тясмин в Кам'янці:


Село Цвітне. Пам'ятний знак на честь героя Холодноярського повстання отамана Хмари:


Хатки у селі Цвітне:
А таких покинутих хаток, нажаль, багато у будь-якому селі Кіровоградщини чи Черкащині...


Село Цибулеве:
Справжнім випробуванням була ночівля у наметі в Чорному лісі. Звичайно, я здогадувався, що буде холодно, але не думав, що це буде настільки важко. Більшу частину ночі, звичайно, не спав, намагаючись зігрітися у спальнику чи біля варти. Думав, що пальці ніг взагалі ніколи не відігріються. Відігрілися вони лише посла декількакілометрової пробіжки до сусіднього села Цибулеве. Все ж трохи заспокоювало те, що холодноярські повстанці скоріш за все ночували у більш некомфортних умовах :) Коли прокинулися зранку, офігіли: квас у пластиковій плашці був зі льодом! місцевий мешканець Володимир, що супроводжував нас, вже зранку повідомиа, що заморозок на ґрунті вночі досягав 5 градусів морозу...


Урочище "Чорний ліс", розташований між Знам'янкою та Цибулево, - частина території Холодноярської республіки, що існувала протягом 1918 - 1922 року. Краєвиди тут зачаровують: висока місцевість, порізана різноманітними ярами, пагорби, з яких відкриваються панорами на десятки кілометрів.


Могила дружини та 1,5-річного сина чорноліського отамана Кібия, закатованих більшовиками:


Мічений камінь - велика кам'яна глиба, розділена штучними жолобами, розташованими на прямій лінії на однаковій відстані. Хто це зробив і навіщо, невідомо.
Циганська могила:


Криниця:
Розбиваємо табір:
До півночі настрій піднімав Сергій Василюк - соліст гурту "Тінь сонця". Решта ночі була жахливою.


З ранку по дорозі до Холодного Яру оглянули ще одну дерев'яну церкву в селі Грушківка:


Хутір Буда. Тут розташована загальнонаціональна пам’ятка природи – дуб Залізняка, вік якого становить понад 1000 років:


Поруч ще декілька дубів, молодших за віком, та пам’ятник загиблим від рук «німецько-фашистських розбійників»:


По дорозі від Буди до монастиря праворуч від дороги розташований пам’ятний знак «Склик». Тут у козацьку добу висів великий казан, звук ударів по якому скликав козаків на раду:
Не доїжджаючи до Мотронинського монастиря є поворот ліворуч на поганеньку грунтівку, яка через декілька сот метрів приведе нас до стародавніх валів Мотрининського городища, збудованого скіфами наприкінці VII століття до н.е.:
Мотронинський монастир, заснований ще до монгольської навали, був духовним осередком Коліївщини і повстанського руху часів громадянської війни:


Головною спорудою монастиря є Троїцька церква, споруджена у 1800 – 1804 роках:


Поруч – дерев’яна дзвіниця, а також пам’ятний знак, встановлений про перебування у Холодному Ярі «революціонера-демократа» Тараса Шевченка:
А особливо вразило оце чудо совецької епохи:Місцевість поруч з монастирем вся порізана глибокими ярами, а краєвиди тут – майже карпатські :)
Тут можна натрапити на досить численні печери. Деякі з них вириті зовсім недавно, деякі століття тому, деякі — ще раніше. Існує також легенда, що перші монастирські печери рив той самий Антоній, що копав перші печерні монастирі в Києві та Чернігові. За іншою версії перші печери копав преподобний Феодосій. Нажаль, на пошук і огляд печер часу не було: графік подорожі був досить напружений.


Неподалеку від монастиря знаходиться Монастирський став – той самий ставок, на якому гайдамаки святили ножі перед початком Коліївщини. У цьому році ножі «святили» численні групи українських патріотів, а також сучасні «козаки», з автівок яких лунав Михайло Круг… Ганьба!!!
Центр повстання холодноярців 1918 – 1922 років – село Мельники.
Місце останнього бою українських повстанців з більшовицькими бандами у 1922 році:
Могила головного отамана війська Холодноярської республіки Василя Чучупаки:


Нещодавно у Мельниках відкрито пам’ятний знак героям Холодного Яру:


На церемонії вшанування пам’яті героїв:


Наступний пункт екскурсії – село Медведівка – батьківщина провідника Коліївщини Максима Залізняка:


Церква Успіння Пресвятої Богородиці у Медведівці:


Криниця Максима Залізняка:


Селянські хатки в Медведівці:


Суботів:
Чигирин:
Останній пункт подорожі - скансен "Козацький хутір" у селі Стецівка:
Tags: Холодний Яр, Черкащина, деревянная архитектура, монастирі, скансен, церкви
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 15 comments