Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Жаботин, Черкащина

Якщо їхати від Кам'янки у напрямку Сміли, то в селі Михайлівка побачимо дороговказ на Жаботин - велике село поблизу Холодного Яру.

Тут знаходиться ще одна дерев'яна церква того ж типу, який нам доводилося бачити у сусідніх Ребедайлівці та Михайлівці.

Ось що пише про неї чотирьохтомник (ПГА, т. 4, с. 247, переклад Джихада Джаббарова):УСПЕНСЬКА ЦЕРКВА, 1851 р. Дерев'яна, хрещата в плані, одноверха. До квадратного в плані центрального об'єму з чотирьох боків примикають нижчі і менші за розмірами зруби. З боків вівтарного зрубу - ризниця і жертовник. Над притвором - двох'ярусна дзвіниця типу два восьмерики на четверику з шатровим верхом. Центральний зруб увінчаний цибулиноподібною главкою на високому світловому барабані, а по його кутах розміщені ще чотири менші декоративні главки в традиційній для російської архітектури схемі.


Головний вхід оформлений трьохчасним колонним крильцем. Розміри пам'ятника: довжина 2,6 [? 26] м, ширина 17, висота 21 м. Об'ємно-просторова композиція споруди динамічна: енергійну пірамідальность центральної частини розвивають спрямовані увись лінії дзвіниці. У декоративному оформленні фасадів своєрідно переплетені елементи різних стильових напрямів.
У інтер'єрі домінує заввишки розкритий центральний простір, якому підпорядковані плоско перекриті об'єми бічних гілок, сполучені з ним лучковимі арками-вирізами. У бабинці по периметру влаштовані вузькі хори. На стінах центрального об'єму - монументальний живопис на полотні кінця XIX в.
Пам'ятник є рідкісним на Правобережжі твором народної дерев'яної архітектури з елементами романтизму.


Пам'ятник Маскимові Залізняку біля церкви:


Tags: Жаботин, Холодний Яр, Черкащина, деревянная архитектура
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments