Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Дерев'яні церкви Холодного Яру


До села Грушківка, що знаходиться в Кам'янському районі Черкаської області, можна добратися, звернувши з траси Київ - Сміла - Дніпропетровськ- Ізварине біля Кам'янки (є дороговказ), або в Косарях (дороговказу немає). Інший спосіб попасти у Грушківку - з Холодного Яру, якщо їхати від Мельників у південному напрямку, повернувши праворуч на розвилці, з якої дорога ліворуч веде до дуба Залізняка.
В обох трьох випадках дорога до Грушківки буде справжнім вопробуванням для автомобіля: усі три дороги частково ґрунтові, частково укладені бруківкою, частково із залишками асфальту (якого б краще не було взагалі:))В Грушківку має має сенс їхати, щоб подивитися на дерев'яну безкупольну церкву Успіння Пресвятої Богородиці 1903 року побудови. Щоправда, безкупольною, на відміну від традиційних для Буковини дерев'яних храмів, Успенська церква в Грушківці стала не з вини турків, а скоріш за все "завдяки" комуно-більшовицькій владі, яка люто боролася з усіма релігійними проявами.

До сьогоднішнього дня церква дійшла до нас хрещатою в плані, з п'ятигранною вівтарною частиною, двома бічними прибудовами до нави та витягнутим бабинцем, над яким, ймовірно, раніше височила башта-дзвіниця.Стіни оббиті шалівкою (частково горизонтально, частково вертикально), викрашеною у блакитний колір. Фронтони над ганком та над прибудовами нави оббити не пофарбованою шалівкою "в ялинку". Здається, що найближчим часом їх таж пофарбують.Захоплення викликає дзвіниця, в якій замість трьох дзвонів - диски від вантажівок.

 

Село Ребедайлівка розташоване неподалік урочища Холодний Яр поблизу міста Кам’янка на Черкащині поруч з трасою М-04 «Київ – Сміла – Дніпропетровськ – Ізварине». Якщо їхати від Кам’янки у бік Сміли, то поворотом ліворуч на Ребедайлівку знаходиться відразу за Кам’янкою.Одна з найстаріших дерев’яних церков Черкащини – церква Пресвятої Богородиці у селі Ребедайлівка Кам’янського району. Храм датований 1796 роком.
Розташована на високому пагорбі в центрі села.
Церква належить до пам’ятників народної дерев’яної архітектури, розповсюджених у Наддніпрянській Україні, хрещата в плані, одноверха. Над центральним зрубом височіє восьмигранний барабан верху, над бабинцем – одноярусна дзвіниця з шатровим верхом типу «восьмерик на четверику».


 

Михайлівка - достатньо велике село Кам'янського району Черкащини. Це наступне після Ребедайлівки поселення, якщо їхати з Кам'янки у бік Сміли.Михайлівська дерев'яна церква розташована при дорозі у центрі села біля повороту на Жаботин. Збудована (точніше, відновлена) у 1845 році на місці попереднього дерев'яного храму, зведеного у 20-х роках ХІХ століття, який згорів у 1841 році. Фундаторами нового храму був сільський поміщик Георгій фон Штайль та парафіяни села Михайлівка.
Церква хрещата в плані, одновеха. До квадратного в плані центрального об'єму з чотирьох боків примикають нижчі і менші за розмірами зруби. Над притвором - одноярусна дзвіниця типу "восьмерик на четверіку" з шатровим верхом. Центральний зруб увінчаний цибулеподібним зкуполом на високому барабані, а по його кутах розміщені чотири менші декоративні главки в традиційній для російської архітектури схемі.


Дзвіниця:


Якщо їхати від Кам'янки у напрямку Сміли, то у Михайлівці побачимо дороговказ на Жаботин - велике село поблизу Холодного Яру.Тут знаходиться ще одна дерев'яна церква того ж типу, який нам доводилося бачити у сусідніх Ребедайлівці та Михайлівці.

Ось що пише про неї чотирьохтомник (ПГА, т. 4, с. 247, переклад Джихада Джаббарова):УСПЕНСЬКА ЦЕРКВА, 1851 р. Дерев'яна, хрещата в плані, одноверха. До квадратного в плані центрального об'єму з чотирьох боків примикають нижчі і менші за розмірами зруби. З боків вівтарного зрубу - ризниця і жертовник. Над притвором - двох'ярусна дзвіниця типу два восьмерики на четверику з шатровим верхом. Центральний зруб увінчаний цибулиноподібною главкою на високому світловому барабані, а по його кутах розміщені ще чотири менші декоративні главки в традиційній для російської архітектури схемі.Головний вхід оформлений тридільним колонним ганком. Розміри пам'ятника: довжина 2,6 [? 26] м, ширина 17, висота 21 м. Об'ємно-просторова композиція споруди динамічна: енергійну пірамідальность центральної частини розвивають спрямовані увись лінії дзвіниці. У декоративному оформленні фасадів своєрідно переплетені елементи різних стильових напрямів.У інтер'єрі домінує заввишки розкритий центральний простір, якому підпорядковані плоско перекриті об'єми бічних гілок, сполучені з ним лучковимі арками-вирізами. У бабинці по периметру влаштовані вузькі хори. На стінах центрального об'єму - монументальний живопис на полотні кінця XIX в.
Пам'ятник є рідкісним на Правобережжі твором народної дерев'яної архітектури з елементами романтизму.
Пам'ятник Маскимові Залізняку біля церкви:


Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments