?

Log in

No account? Create an account
БЕРЕГОМЕТ-над-Серетом - Andy_Travel-UA — LiveJournal [entries|archive|friends|userinfo]
Андрій Бондаренко

[ userinfo | livejournal userinfo ]
[ archive | journal archive ]

БЕРЕГОМЕТ-над-Серетом [Sep. 14th, 2009|12:20 pm]
Андрій Бондаренко
[Tags|, , , , , ]

Містечко БЕРЕГОМЕТ (до 1946 року – Бергомет-над-Серетом) відомо з 1696 року, але ймовірно, що поселення тут виникло це у XV столітті. За однією версією назва містечка походить від німецького “berg” (гора), а за другою – від слова «берегомет», що означає берег, що омивається водою.

Про виникнення Берегомету існує легенда, згідно якої в цих краях у XV столітті жив селянин Василь, якій прославився винятковою мужністю під час війни з турками. На знак вдячності молдавський господар Стефан ІІІ нагородив хороброго воїна землею. Василь із родиною оселився на березі Серету на місці майбутнього поселення, а незабаром навколо його почали селитися інші родини. Так поселення розросталось, і в кінці XVIII століття Берегомет стає одним з найважливіших на Буковині центрів деревообробки та соляних промислів.


У ХІХ столітті Берегомет становиться вотчиною графської родини Васильків, найяскравіший представник якої – Микола Василько, залишився в історії Буковини, як політик, що присвятив більшу частину свого життя відстоюванню прав українців в Австрійській імперії. Будучі уродженцем сусіднього з Берегометом села Лукавець, Василько отримав престижну освіту у престижному віденському вищому навчальному закладі – Терезіанумі. Повернувшись на Буковину, Василько неодноразово обирається сільським старостою Лукавця, а в 30 років стає депутатом Буковинського Сейму – органу крайового самоврядування. Створене ним у 1903 році депутатське об’єднання «Вільнодумний союз» склало то проштовхнуло у буковинському парламенті низку місцевих законів, які сприяли створенню справжньої політичної та культурної автономії українців та інших народів, що населяли Буковину. А українці у 1911 році, вперше за часів австрійського панування, утворили в Буковинському Сеймі достатньо велику фракцію (17 місць з 63), що йменувалася «Український клюб».
БерегометУ 1898 та у 1907 році Микола Василько, залишаючись депутатом Буковинського Сейму, обирається депутатом до рейхстагу – головного австрійського парламенту. Разом із своїми однодумцями з Буковини та Галичини він утворює в парламенті так званий «Буковинський клюб», якій у 1911 році перетворюється на «Союз українських послів» - потужну фракцію з 29 депутатів, яка до розпаду імперії міцно тримала оборону загальноукраїнських інтересів у Відні.
Berhometh2

Під час українських визвольних змагань 1918 – 1924 років Микола Василько був представником уряду Західноукраїнської народної республіки в Австрії, а після «акту злуки» між двома українськими республіками – представником Української народної республіки у Швейцарії та Німеччині.
Berhometh1

В Берегометі і сьогодні залишилося декілька визначних пам’яток, пов’язаних з життєдіяльністю шляхетного роду Васильків. Нажаль, найяскравіша споруда – замок Васильків, який існував ще на початку ХХ століття, у своєму первісному вигляді не зберігся.
Берегомет 001

Ще до в’їзду в Берегомет з боку Вижниці кидається в очі своєрідна його візитівка - гора Малий Стіжок висотою 784 метри. З горою пов’язана легенда про ватажка селянського повстання О.Довбуша, який нібито заховав тут скарби, награбовані у багатіїв.


Сама вершина знаходиться на правому березі Серету, а саме містечко витягнуто уздовж його лівого берега на 12 кілометрів. Всі пам’ятки міста знаходяться на головній та найдовшій вулиці, що має назву Центральна.
IMG_3569

IMG_3570

В самому центрі на розі дороги, що веде з Вижниці та вулиці Центральної стоїть мурована Михайлівська церква, безпосередньо пов’язана з родом Васильків.
IMG_3554-1

Церква побудована у 1888 році коштом представників цього славетного роду. Раніше біля сучасної церкви на місці, де тепер розташований цвинтар, знаходилася більш стара церква, побудована Олександром Васильком у 1773 році, та перевезена у 1889 року до села Долішній Шепіт. Про це сповіщає старий пам’ятний хрест, встановлений на огородженій ділянці цвинтаря.
IMG_3562

Інтер’єр церкви:


IMG_3565

IMG_3566

Поряд з хрестом за тією ж самою огорожею стоїть декілька надгробків з іменами роду Васильків. На одному з них зберігся родовий герб Васильків – гостроконечна стріла з оперенням, що впирається у півмісяць. Зверху герба – геральдична корона, а обабіч – шестикутні зірки. Цей надгробок належить барону Олександру Васильку (1827 – 1893). Поруч – могила графа Георгія Василька (1864 – 1940) та його дружини, графині Елізи. Над могилою встановлено чорний мармуровий пам’ятник.
IMG_3557IMG_3559
IMG_3560IMG_3561

По вулиці Центральній, 12 знаходиться колишня споруди літньої резиденції роду Васильків: будинок для гостей, покої господаря та приміщення для прислуги.


IMG_3584

IMG_3593

Перебудований будинок для гостей:
IMG_3579

IMG_3586

Будинок для прислуги:
IMG_3581

IMG_3585

Сьогодні ці приміщення займає селищна лікарня, а про колишню велич резиденції нагадує хіба що графський парк навколо корпусів колишнього маєтку Васильків.
IMG_3587

IMG_3591

Берегометський дендропарк був закладений Миколою Васильком у 1890 році. Незважаючи на його запущений вид, навіть сьогодні ця пам’ятка садово-паркового мистецтва є унікальною. Парк займає територію в один гектар, а до його складу входять 54 види дерев та чагарників. Перлиною парку є два дерева псевдомодрини золотистої, які проростають лише в дельті ріки Янцзи у Китаї. Це єдине місце в Україні, де ростуть ці рідкісні екзоти. Іншим унікальним природним експонатом дендропарку є японське дерево гінкго дволопатеве. Це старовинне дерево, яке навіть пам’ятає часи динозаврів. Сьогодні в парку налічується три дерева цього виду. Любителі зеленої природи також побачать в дендропарку реліктові дерева тиса ягідного, камфорне дерево, канадську тсугу. А справжньою окрасою парку є тюльпанове дерево.
IMG_3592

IMG_3589

Крім Михайлівської церкви в Берегометі є мурована Миколаївська церква 1897 року, розташована напроти колишнього маєтку. Враховуючі її місце розташування, можна зробити висновок, що вона теж має відношення до родини Васильків.
IMG_3594

В двоповерховому будинку жовтого кольору з конусоподібною башточкою на розі будинку по вулиці Центральна, 27А розташувався офіс Національного природного парку «Вижницький». Цей парк є найменшим по території національним парком українських Карпат, проте є не менш пізнавальний за інші. Адже він – єдине подібне утворення не лише в Буковинських Карпатах, а й взагалі на території Буковини.
IMG_3572

Територія парку має площу 7,9 тис. гектарів і розташована в межах Вижницького району. Парк створений у серпні 1995 року в низькогірській частині Буковинських Карпат в міжріччі Черемошу і Серету в зоні з м’яким кліматом, що характеризується теплою зимою та нежарким літом, та переважанням в лісах теплолюбивих порід бука і ялиці. Ландшафт парку різноманітний: східна його частина, що знаходиться в басейні Серету, зайнята переважно гірськими пасмами і широкими долинами, а західна – черемиська, інтенсивно розчленована. Тут багато мальовничих скель, крутосхилів, ущелин та водоспадів.
IMG_3573

IMG_3574

У будинку правління парку діє еколого-просвітницький центр, в якому можна докладно дізнатися про Національний природний парк «Вижницький», подивитися слайди і фільми, віртуально побувати в усіх порах року, послухати легенду про саламандру, колекцію природним звуків. Центр організовує екологічні маршрути територією парку, деякі з яких починаються в Берегометі. Наприклад, найдовший дводенний спортивний маршрут «Від краю до краю» протяжністю 25 кілометрів, охоплює майже всю територію національного парка. Починаючись в Берегометі, він проходить через урочище Сухий, хребет Баньків, перлину зеленого туризму село Виженку і закінчується в Вижниці. Інший маршрут «Коромисло», протяжністю 15 кілометрів, починаючись і закінчуючись в Берегометі, пролягає через урочища Стебник та Сухий. А спортивно-пізнавальний маршрут «Бозна», що має протяжність 18 кілометрів, передбачає підйом на однойменну гору висоту 950 метрів, відвідання урочища Стебник та рекреаційної площадки.
IMG_3575

Про найбільш цікаві місця національного парку я все писав:

ПЕРЕВАЛ НІМЧИЧ

ПРОТЯТЕ КАМІННЯПраворуч від будинку правління національного парку розташована симпатична двоповерхова будівля з оглядовою баштою, яка нагадує ратушу або пожежну каланчу. При румунах тут була примарія, сьогодні – музична школа.
IMG_3577

IMG_3578

Прогулюючись центральною вулицею містечка, неможливо не помітити безліч старих австрійських будиночків та колишніх вілл місцевих багатіїв.
IMG_3596

IMG_3597

IMG_3598

IMG_3599

Особливо примітною є сецесійна будівля з баштою, в яку неодвано переїхав Берегометський лісгосп. За словами місцевих мешканців, вілла належала начальнику місцевої залізничної дільниці.


IMG_3602

Залишилася у Берегометі і стара будівля залізничного вокзалу. Проте пасажирське сполученням з містечком ліквідовано декілька років тому…
IMG_3595

При виїзді з Берегомета у бік Сторожинця ліворуч від дороги є дерев’яна церква Св.Юрія 1890 року з дзвіницею.Бляха і сайдинг – майже обов’язків атрибут буковинського гуцульського дерев’яного храму. І тільки нижні зруби, окрашені у сірий колір, нагадують про те, що перед нами – дерев’яна споруда.
IMG_3603

IMG_3604

IMG_3606

IMG_3607

IMG_3609

LinkReply

Comments:
[User Picture]From: vicarman
2010-06-18 10:10 am (UTC)

ДЕРЕВЯНОЇ ЦЕРКВИ БІЛЬШЕ НЕМА!

zik.com.ua/ua/news/2010/06/18/233370
Сьогодні, 18 червня, вночі у смт Берегомет Вижницького району Буковини згоріла дерев’яна церква, – повідомили ЗІКу у прес-службі МНС.
Свято-Юріївська церква Київського патріархату була збудована у 1894 році. Вогнем знищено будівлю та матеріальні цінності.
Жертв і постраждалих немає. Причина пожежі та збитки встановлюються.
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2010-06-18 02:19 pm (UTC)

Re: ДЕРЕВЯНОЇ ЦЕРКВИ БІЛЬШЕ НЕМА!

:(((((((((((((((((((
Як таке могло статися? Вона в уся бляшана була???
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: vicarman
2010-06-18 04:50 pm (UTC)

Re: ДЕРЕВЯНОЇ ЦЕРКВИ БІЛЬШЕ НЕМА!

На фото виглядала ніби покрита пластиком...
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2010-06-18 05:02 pm (UTC)

Re: ДЕРЕВЯНОЇ ЦЕРКВИ БІЛЬШЕ НЕМА!

Так, там і пластик, і бляха були...
(Reply) (Parent) (Thread)
From: (Anonymous)
2010-09-14 09:42 am (UTC)

Re: ДЕРЕВЯНОЇ ЦЕРКВИ БІЛЬШЕ НЕМА!

У Вас вкаралась помилка, камяна церква, яка зараз знаходиться навпроти колишньої резиденції Васильків не є старовинною, а побудована вже за часів Незалежності. А раніше на цьому місці знаходився старий колгоспний зерновий тік.
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2010-09-14 10:04 am (UTC)

Re: ДЕРЕВЯНОЇ ЦЕРКВИ БІЛЬШЕ НЕМА!

Так, мені вже казали...
(Reply) (Parent) (Thread)
From: (Anonymous)
2010-09-14 12:24 pm (UTC)

Re: ДЕРЕВЯНОЇ ЦЕРКВИ БІЛЬШЕ НЕМА!

Іще Ви пропустили поза своєю увагою ще австрійські будинкові номерні таблички, про них навіть місцеві не знають, але на деяких будинках вони збереглися.
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2010-09-14 12:32 pm (UTC)

Re: ДЕРЕВЯНОЇ ЦЕРКВИ БІЛЬШЕ НЕМА!

Може й так. Але ж я не знав про їх існування, тому й не шукав. А Ви маєте фото?
(Reply) (Parent) (Thread)
From: (Anonymous)
2010-09-14 12:36 pm (UTC)

Re: ДЕРЕВЯНОЇ ЦЕРКВИ БІЛЬШЕ НЕМА!

Фото на жаль не маю, але на будинках, фото яких Ви виклали, вони є.
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2010-09-14 12:49 pm (UTC)

Re: ДЕРЕВЯНОЇ ЦЕРКВИ БІЛЬШЕ НЕМА!

Оце так да... А я не придивлявся, бо йшов дощ і хотілося скоріше отфоткать і сховатися в машині :)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: livejournal
2015-02-17 06:44 am (UTC)

БЕРЕГОМЕТ-над-Серетом

Користувач falyosa посилається на ваш запис з БЕРЕГОМЕТ-над-Серетом пишучи: [...] Оригинал взят у в БЕРЕГОМЕТ-над-Серетом [...]
(Reply) (Thread)