?

Log in

No account? Create an account
ПАНКА - Andy_Travel-UA — LiveJournal [entries|archive|friends|userinfo]
Андрій Бондаренко

[ userinfo | livejournal userinfo ]
[ archive | journal archive ]

ПАНКА [Sep. 23rd, 2009|08:50 am]
Андрій Бондаренко
[Tags|, , , , ]

За легендою село Панка на Сторожинеччині засновано на початку XV століття трьома братами на прізвище Панко, які мандрували Буковиною і вирішили оселитися на березі Серету на галявині посеред букового лісу. Офіційно ж Панка вперше згадується у 1428 році в грамоті молдавських господарів. Тоді тут, на березі Серету в урочищі «Паланка» було збудовано укріплене городище. Пізніше село носило різні назви: Панкауци, Панчешти, Панковці, а за часи комуністичної влади село називалось Клинівка.
IMG_3683
В селі відразу дві пам’ятки дерев’яної архітектури – костел і церква. Щоб побачити їх треба не пропустити в центрі села поворот праворуч. За мостом через Серет за старовинним парком і розташовані пам’ятки.IMG_3682

Перша з них – костел-капличка Св. Архангела Михаїла, знаходиться ліворуч від дороги. Храм не кидається в очі своєю архітектурною довершеністю, проте є унікальним: він найстаріший дерев’яний костел на Буковині, і один з найстаріших на території всієї Західної України, що зберігся до наших часів.
IMG_3679


Костел побудований у 1882 році і представляє собою споруду «хатнього» типу. Від типово буковинських православних церков цього типу костел відрізняє хіба що восьмигранна башточка над притвором, яка є більш характерною саме для римо-католицьких храмів. Дах костелу і башточка вкриті бляхою, а дерев’яні стіни оббиті тесом, окрашеним в зелений колір.
IMG_3680

IMG_3684

Якщо рухатися тією ж самою вулицею, то через кількасот метрів буде поворот праворуч. Поблизу сільського цвинтаря розташована друга пам’ятка – дерев’яна Дмитріївська церква, побудована у 1896 – 1900 роках.
IMG_3685

IMG_3687

IMG_3688


Церква триверха, гуцульського типу. Нава значно ширше за вівтар та бабинець, що надає пам’ятці майже хрещатого вигляду, що робить її більш схожою на типово галицькі храми, що розповсюджені на Івано-Франківщині.
IMG_3690

IMG_3686

Ще одна пам’ятка минулого Панки – парк «Клинівський» площею 5,5 гектарів, закладений, за легендою чи то паном Гравієм (раніше називався парком Грабія), чи то поміщиком Яношем у 60-ті роки минулого століття на лівому березі Серету. В парку проростали рідкісні види рослин, серед яких височів замок-палац неймовірної краси.
Panka

Сьогодні немає ні палацу, ні безлічі рослинних екзотів. Є залишки паркової архітектури, традиційної для радянського періоду з символами тоталітарної епохи. А з унікальних рослин залишилося лише тюльпанове дерево (одно з двох на території України).
LinkReply

Comments:
[User Picture]From: volodymyr_ant
2009-09-23 04:51 pm (UTC)
хочете побачити, Андрію, ще одну церкву саме гуцульського типу? Й далеко їхати не треба - на околиці Франківська в приміському селі Вовчинець
в самому його центрі церква Святого Архистратига Михайла. Цікаво, що й на Буковині є село з такою ж назвою і церква там так само називається :))

а це ось така наша красуня

(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2009-09-24 05:47 am (UTC)
Нічого так, більш-менш симпатична. Тільки бляха заважає, як завжди...
(Reply) (Parent) (Thread)
From: (Anonymous)
2009-09-24 07:34 am (UTC)
те що бляха - це бич для більшості дерев'яних церков в Україні. принаймні, в даному випадку застосування бляхи зведено до мінімуму.
а церква є побудована саме в отому гуцульському стилі. хрестоподібна в плані й без жодних потворних перебудов чи й прибудов. саме вона й стоїть в ряду гуцульського типу церков в повній своїй чистоті. дуже гарна церква
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: volodymyr_ant
2009-09-24 07:49 am (UTC)
попередня репліка була моя
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2009-09-24 07:55 am (UTC)
та я ж відразу зрозумів! :)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: volodymyr_ant
2009-09-24 09:06 am (UTC)
:)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: сергей якимович
2012-04-16 08:52 am (UTC)

..............

Здравствуйте, последнее фото это дом моей прабабушки, я рос в этом доме !!!, спасибо Вам за то что Вы делаете !!!
P.S.
Там где Вы стоите должен был находится старый фундамент под дом.....
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2012-04-16 10:46 am (UTC)

Re: ..............

Пожалуйста! И Вам спасибо за внимание и добрые слова!
(Reply) (Parent) (Thread)