Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

ПАНКА

За легендою село Панка на Сторожинеччині засновано на початку XV століття трьома братами на прізвище Панко, які мандрували Буковиною і вирішили оселитися на березі Серету на галявині посеред букового лісу. Офіційно ж Панка вперше згадується у 1428 році в грамоті молдавських господарів. Тоді тут, на березі Серету в урочищі «Паланка» було збудовано укріплене городище. Пізніше село носило різні назви: Панкауци, Панчешти, Панковці, а за часи комуністичної влади село називалось Клинівка.
IMG_3683
В селі відразу дві пам’ятки дерев’яної архітектури – костел і церква. Щоб побачити їх треба не пропустити в центрі села поворот праворуч. За мостом через Серет за старовинним парком і розташовані пам’ятки.IMG_3682

Перша з них – костел-капличка Св. Архангела Михаїла, знаходиться ліворуч від дороги. Храм не кидається в очі своєю архітектурною довершеністю, проте є унікальним: він найстаріший дерев’яний костел на Буковині, і один з найстаріших на території всієї Західної України, що зберігся до наших часів.
IMG_3679


Костел побудований у 1882 році і представляє собою споруду «хатнього» типу. Від типово буковинських православних церков цього типу костел відрізняє хіба що восьмигранна башточка над притвором, яка є більш характерною саме для римо-католицьких храмів. Дах костелу і башточка вкриті бляхою, а дерев’яні стіни оббиті тесом, окрашеним в зелений колір.
IMG_3680

IMG_3684

Якщо рухатися тією ж самою вулицею, то через кількасот метрів буде поворот праворуч. Поблизу сільського цвинтаря розташована друга пам’ятка – дерев’яна Дмитріївська церква, побудована у 1896 – 1900 роках.
IMG_3685

IMG_3687

IMG_3688


Церква триверха, гуцульського типу. Нава значно ширше за вівтар та бабинець, що надає пам’ятці майже хрещатого вигляду, що робить її більш схожою на типово галицькі храми, що розповсюджені на Івано-Франківщині.
IMG_3690

IMG_3686

Ще одна пам’ятка минулого Панки – парк «Клинівський» площею 5,5 гектарів, закладений, за легендою чи то паном Гравієм (раніше називався парком Грабія), чи то поміщиком Яношем у 60-ті роки минулого століття на лівому березі Серету. В парку проростали рідкісні види рослин, серед яких височів замок-палац неймовірної краси.
Panka

Сьогодні немає ні палацу, ні безлічі рослинних екзотів. Є залишки паркової архітектури, традиційної для радянського періоду з символами тоталітарної епохи. А з унікальних рослин залишилося лише тюльпанове дерево (одно з двох на території України).
Tags: Буковина, Панка, деревянная архитектура, костели, церкви
Subscribe

 • Санта Маддалена

  Кожний, хто потрапляє в Доломітові Альпи, в першу чергу намагається потрапити до села Санта Маддалена (Santa Maddalena - італ., St. Magdalena -…

 • Мурафа

  В Мурафі (Шаргородський р-н, Вінницька обл.) мені пощастило побувати двічі: вперше - у 2010 році під час Другої Буковинсько-Подільської експедиції,…

 • Осінь на Печерських пагорбах

  Сьогодні пощастило прогулятися Ботанічним садом ім. Гришка на Печерську і насолодитися київською осінню. Цього тижня золота осінь досягла свого…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 8 comments