Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Третій візит до Кам'янця

Обожнюю це місто. Кам’янець – одне з найкращих міст у світі. Це не пафос. Це – факт. Приїдьте сюди хоч раз в житті, і ви закохаєтесь в місто назавжди.
Починаючи з 2007-го буваю в Кам’янці кожного року. Просто так, тому же не можу без нього. Остання прогулянка була найкоротшою – всього 45 хвилин під вечірнім дощиком. За цей короткий термін спромігся обійти найзатишніші куточки старого міста.

 
вул. П’ятницька. Руський магістрат (будинок вiйта Керiачинського)Вулиця Довга – одна з тих «невідомих» вулиць старого міста, яка завжди залишається поза увагою туристів. Це місце майже інтимне, для «обраних»: тих, хто не кидається на розкручені «цяці», а мріє побачити старе місто таким, яке завдяки невтручанням реставраторів ще дихає позаминулим століттям.
 
вул. Довга


В будиночку під номером 12 (на наступному фото – ліворуч) колись було пекло. Зараз ніякого пекла немає, двір до будинку заколочений, а сам вірменський будинок, що має півтисячолітню історію, продовжує руйнуватися.
Будинок №19 (на фото – праворуч) в різні часи починаючи з XVIII століття займали подільські губернатори, черниці-візитки, віце-губернатори та поліціанти.
Двоповерховому житловому будинку по вул.Довгій, 17 повезло більше. Після реставрації на початку 80-х років минулого століття йому повернуто первісний вигляд: відновлено черепицю на даху та ліпне оздоблення фасаду.
На вулицю Довгу виходить апсида найстарішого із збережених в Кам’янці вірменських храмів – Миколаївської церкви (ХІІІ століття) та її підпорних мурів. Товщина стін цього маленького храму вражає – півтора метри.
Вулиця довга таїть в собі ще багато таємниць. Мабуть, колись наважусь розповісти про них докладніше. А поки що, ще один шматочок вірменського кварталу, його найцікавіші споруди, що збереглися: дзвіниця вже неіснуючого Вірменського костелу та палац вірменського єпископа (будинок вірменського пробства).
Будинок турецького намісника, що по вулиці Госпітальній, первісно будувався у XVII столітті, як вірменський. Нижній поверх будинку виконував роль підпорної стіни: щось схоже на контрфорс можна побачити і сьогодні:
Так з вулиці Госпітальної виглядає Тринітарійський костел (1750-1765 рр.) та його мурована огорожа:
А ще на Госпітальній серед старих вірменських будинків знаходиться найневідоміша башта старого міста – Казематна:
Миколаївський костел Домініканського монастиря – найвеличніший храм старого міста. І міг би бути справжньою візитівкою старого Кам’янця, але вже майже півтора десятиліття стоїть в лісах, трішки псуючи панораму міста, що відкривається з оглядових майданчиків.
Та зблизу Домініканський з виділеними пілястрами входом з ліпним гербом Потоцьких в тимпані трикутного фронтону виглядає справді казково!
Значно менше повезло монастирю домініканок на вул.Францисканській: його домінанта – костел Св.Михаїла (1750 р.) запалав у травні 2009-го. Згорів дах і перекриття. Напевне, так і буде стояти пусткою невідомо який час…
Костел Успіння Діви Марії монастиря францисканців теж спотворено. Але, вже не вогнем, а перебудовами. Нічого не залишилося від готичного стилю і 8 контрфорсів…
Вулиця Францисканська:
Катедра – завжди поза конкуренцією. І завжди можна знайти новий цікавий ракурс для неї. Щоправда, трохи шкода дзвіницю: після реставрації вона вдало доповнює ансамбль, але більше не виглядає, як оборонна вежа.
Надгробки на подвір’ї та статуя Ісуса Скорботного:
Папу Римського майже не видно, але він там є:
Православна церква на вул.Татарській поруч з катедрою теж носить назву Св. Апостолів Петра і Павла. На початку ХХ століття Є.Сіцінський називав її «найбільш убогою з усіх церков старого міста». Не згоден з ним. Контрфорси і кам’яна огорожа навпаки надають пам’ятці довершеності і монументальності.
Закінчуємо коротку прогулянку серцем старого міста – Польським Ринком із символом будь-якого європейського міста – ратушею. Найстаріша із збережених в Україні ратуш нарешті повністю відреставрована, що не може не радувати. Чого не скажеш про «відреставровані» старі будинки на Ринку.


 
Tags: Кам'янець-Подільський, костели, ратуші, церкви
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 58 comments