Сторожинецький дендропарк |
[Sep. 28th, 2009|12:46 pm]
Андрій Бондаренко
|
При в’їзді з боку Берегомету та Кіцмані місто Сторожинець зустрічає розкішним дендропарком – пам’яткою природи загальнодержавного значення. Парк був закладений у 1912 році найвпливовішою на той час єврейською родиною Оренштайнів на місті природного лісового масиву, де росли цінні та рідкісні породи дерев.
В 1945 на базі парку створено навчальний заклад – Сторожинецький лісовий коледж, що й визначило його подальший розвиток. І дійсно, сьогодні дендропарк в Сторожинці на відміну від занепадаючого берегометського дендропарку є справжньою гордістю міста та зразком садово-паркової архітектури всієї області.
Парк має площу 17,5 гектарів, на яких зібрано колекцію майже 1000 видів дерев і чагарників з усього світу, більшість з яких - екзотичні. На території дендропарку створено два ставки, ботанічний майданчик, розсадник площею 5 гектарів, штучно відтворений карпатський ландшафт, та відкриті вольєри з косулями, павами, фазанами цесарками та дикими качками.
Від початку парку на гору веде липова алея, в кінці якої розташована група дерев, що нагадує пальму. Це – аралія маньчжурська, або як її ще називають – «далекосхідна пальма», або «шип-дерево». І дійсно, метрові листа аралії, зібрані на верху стовбура, густо вкриті гострими шипами.
Трохи далі увагу відвідувачів привернуть групи червоних дубів та три сосни, крайні з яких – звичайні, а середня – сосна Банкса, як і червоні дуби - виходець з Північної Америки.

Екскурсоводи з лісового коледжу із задоволенням покажуть декілька різновидів буку, ліщину ломбардську, сливу Піссарда, крона якої навесні покривається букетами рожевих квіт, та велику колекцію екзотичних квітів: гібіскусів, австрійських айстр та гамамелісів, голі гілки яких узимку покриваються численними золотистими квітками. На найвищій точці дендропарку ростуть його реліквії – три Шевченкові верби. Будучи у насланні у Казахстані, великий український геній виростив з простої тички вербу, яка нагадувала йому про батьківщину. У 1964 році живці цієї верби були привезені казахськими гостями до Львову, а через чотири роки були перевезені до Сторожинецького дендропарку.


На ботанічній ділянці парку побачимо вже знайоме нам про берегометському дендропарку дволопатеве гінкго, а у теплиці, збудованій учнями – багато видів теплолюбивих рослин. Екскурсія парком закінчується на «карпатській гірці» - штучно створеному ландшафті, який дає можливість трохи зануритися в природу Українських Карпат. В цьому мальовничому куточку парку на маленьких скелях ростуть справжні карпатські рослини: легендарний едельвейс, гірські волошки, папороть, гусинець.

Магнолія Кобус, липа дрібнолиста, смерека європейська:
 
Граб звичайний, клен гостролистий, псевдотсуга тисолиста:
 
Дуб черешчатий і дві сосни веймутових:
 
А це в дендропарку є чудовий палац! Про нього – в наступних розповідях.
|
|