Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Сторожинець. Частина 1

Районний центр СТОРОЖИНЕЦЬ, що розкинувся лівому березі Серету у підніжжя Буковинських Карпат, може сміло претендувати на звання найзеленішого міста Буковини: на одного мешканця тут приходиться більше 40 квадратних метрів зелених насаджень.

 

В місті немає старовинних архітектурних пам’яток, проте наймальовничіший на Буковині дендропарк, австрійська забудова кінця ХІХ – початку ХХ століття, релігійні споруди різних конфесій та адміністративні будівлі спонукають відвідувачів міста залишитися тут хоча б на день.


Перша згадка про Сторожинець міститься у грамоті молдавського господаря Романа ІІ від 18 лютого 1448 року, де поселення згадується, як сторожовий пост на Сереті. Це, скоріше за все, і дало назву місту. Проте проведені у середині ХХ століття археологічні дослідження дають підставу стверджувати, що поселення тут існувало вже у XIV столітті, тобто з часу виникнення Молдавського князівства. Наступного разу Сторожинець згадується у 1476 році, як власність молдавського феодала Тодорахі Сорочану, а з грамоти молдавського господаря Стефана ІІІ Великого, яка датується 1490 роком, відомо, що наприкінці XV століття Сторожинець входив до Сучавської області і мав свою церковну парафію.
Насолодившись неповторною природою пам’яткою Сторожинця – дендропарком, перейдемо до знайомства з архітектурними пам’ятками міста. Перша з них знаходиться безпосередньо в дендропарку і на початку ХХ століття була маєтком засновників парку, родини Оренштайнів. Проте історія цього маєтку давніша за історію парку.
Двоповерховий палац із балкончиком на другому поверсі, червоним черепичним дахом та спостережною башточкою побудований на північно-західній околиці Сторожинця у 1880 році родиною Флондерів. Починаючи з 30-х років ХІХ століття Флондери були найвідомішою та найвпливовішою родиною Сторожинця, представники якої відігравали значну роль у суспільному та політичному житті міста.
У 1854 році, коли було утворено Сторожинецький повіт і Сторожинець став містечком, першим головою муніципалітету став Григорій Флондер. Тоді родині Флондерів належало половина містечка. Другою половиною володіла родина Штайнерів. Пізніше, на початку ХХ століття Флондери продали палац родині єврейського землевласника і мецената Михаеля Оренштайна.

Зліва від палацу і парку за вулицею Крейтера розташоване старе польське кладовище. Тут знаходиться братська могила воїнів, що загинули під час Першої світової війни, та мурована капличка-костел з невеликою башточною, побудована на початку ХХ століття.

Відразу за польським кладовищем – українське кладовище, поруч з яким стоїть дерев’яна церква Святого Архистратига Михаїла (збудована в роки Незалежності).


А ми рухаємося у бік центру вулицею Полтавською, яка за дендропарком з’єднується з вулицею, що носить ім’я буковинського художника Пантелеймона Видинівського. На будинку під номером 11, де мешкав видатний графік, маляр та портретист, у 1993 році встановленого на його честь меморіальну дошку. Ліворуч від дороги на розі вулиць Видинівського та Окуневської побачимо триповерхову будівлю, спотворену перебудовами. Це – перша в Сторожинці приватна гімназія, відкрита у 1903 році. Опісля більш ніж століття, призначення будівлі не змінилося: тут як і раніше, знаходиться гімназія, хіба що державна.
З протилежного від гімназії боку вулиці Видинівського відходить маленька вуличка, що має назву Українська. На ній розташована будівля міської та районної лікарні, від якої ще й сьогодні віє духом австрійських часів. Двоповерхова будівля лікарні, що більше нагадує палац у стилі класицизму, була побудована у 1907 – 1908 роках.


По дорозі до центру міста з обох болків вулиці кидаються в очі багато ошатних будиночків-вілл кінця ХІХ – початку ХХ століття. Найгарніша з них досталася податківцям.

Ще два квартали, і ми – в самому центрі міста на роздоріжжі чотирьох шляхів, які ведуть у майже протилежні куточки області: на захід – до Вижниці, на північ – до Чернівців, на схід – до Глибокої, на південь – до Красноїльська. На перехресті – найстаріша в Сторожинці школа, що має поважний вік 150 років.
Перед тим, як оглянути центр, проїдемо декілька сот метрів у напрямку Чернівців по вулиці так і називається – Чернівецька. Тут збереглося багато старих будиночків, переважно одноповерхових.
Майже на початку вулиці з її правого боку у 2000 році споруджено дерев'яну греко-католицьку церкву Різдва Пресвятої Богородиці.
Трохи далі на протилежному боці вулиці – церква з такою з самою назвою, але майже на півтора століття старше за першу. Церква, побудована у 1865 році, більше нагадує костел. Адже до встановлення у 1940 році влади «совєтов» на Буковині, храм був греко-католицьким. У 1900 році в храмі відслужив службу відомій епіскоп, а пізніше – митрополит греко-католицької церква Андрій Шептицький.
Через два квартали по лівий бік вулиці Чернівецької побачимо кіркут – єврейське кладовище. Під час Першої світової війни кладовище було перетворено російськими військами, які тричі займали місто, на пасовище для худоби.
Цвинтар був відновлений у 30-ті роки завдяки пожертвуванням нащадків землевласника Самуеля Оренштайна. Серед кам’яних надгробків стоїть пам’ятний знак у вигляді підкови з шестикутною зіркою, встановлений в пам'ять про більш ніж 250 євреях, закатованих нацистами у 1941 році.


Перспектива вулиці Чернівецької:ДАЛІ БУДЕ…
 
Tags: Буковина, Сторожинець, деревянная архитектура, палаци, церкви
Subscribe

 • Мурафа

  В Мурафі (Шаргородський р-н, Вінницька обл.) мені пощастило побувати двічі: вперше - у 2010 році під час Другої Буковинсько-Подільської експедиції,…

 • Бреннеро - одне містечко на дві країни

  В самому серці Тіроля - мого улюбленого альпійського регіону розташувалося містечко Бреннер (італ. - Бреннеро). Частина його знаходиться в Австрії,…

 • Кампала: королівство Буганда

  Буганда - держава в Африці, що існувала в південній частині сучасної Уганди з XV століття. Її етнічну основу складав народ баганда. До кінця XVIII…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 11 comments

 • Мурафа

  В Мурафі (Шаргородський р-н, Вінницька обл.) мені пощастило побувати двічі: вперше - у 2010 році під час Другої Буковинсько-Подільської експедиції,…

 • Бреннеро - одне містечко на дві країни

  В самому серці Тіроля - мого улюбленого альпійського регіону розташувалося містечко Бреннер (італ. - Бреннеро). Частина його знаходиться в Австрії,…

 • Кампала: королівство Буганда

  Буганда - держава в Африці, що існувала в південній частині сучасної Уганди з XV століття. Її етнічну основу складав народ баганда. До кінця XVIII…