Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

БУДЕНЕЦЬ

Із центра Сторожинця прямуємо вулицею Богдана Хмельницького на південь, у бік Буковинських Карпат. До речі вулиця Хмельницького (яка, замітьте, веде на КПП і їй, відповідно, користуються іноземні громадяни) – найгірша дорога, яку мені доводилося бачити у своєму житті. Де ви ще побачити ями глибиною 15 – 20 сантиметрів уздовж 2 кілометрів міжнародної траси?!
IMG_4483-1
Дорога повільно піднімається вгору густим буковим лісом у напрямку румунського кордону. Приблизно через 20 кілометрів з’явиться перше поселення – село БУДЕНЕЦЬ. Слід відмітити, що з Буденця, а також на схід і на південь від нього, починається так звана «румунська» частина Буковини. У Буденці, як і у більшості сіл цього регіону переважає румунське населення, тому почути на вулицях українську, або інші мови, буде не просто.У молдавському літописі село вперше згадується раніше за Сторожинець, а саме – у 1435 році. Колись це було декілька хуторів у долині річки Малий Серет, об’єднаних пізніше під назвою Буденець, яка пішла від назви потоку Будей – притоку Малого Серету. У австрійські часи Буденець був володінням родини польських феодалів Волчинських, які залишили після себе шикарний палац у центрі села.
IMG_4482

Ще перед в’їздом до села ліворуч від дороги у лісі на пагорбі стоїть невеликий, але симпатичний і високий костел. Костел-капличка Успіння Пресвятої Діви Марії побудовано у 1891 році для місцевих римо-католиків коштом Марії де Петріно. Пізніше споруда стала могильною капличкою родини Петрино.
IMG_4495

IMG_4493

Після розпаду Австрійської імперії з приходом румунської влади майже вся німецька громада покинула Буденець, тому у міжвоєнний період костел майже не використовувався. Лише на престольне свято – день Успіння Богородиці в каплиці провадилася меса. Після другої світової костел було закрито, він поступово руйнувався, і лише в середині 90-х років минулого століття храм було повернено віруючим. Але поки що його маленьке приміщення облюбував склад деревини: навколо пам’ятки активно вирубується ліс.


Так костел виглядає з траси:
IMG_4491

IMG_4492

Майже у центрі села ліворуч від головної дороги увагу мандрівника приверне будівля жовтого кольору з двома псевдоготичними декоративними башточками на фронтоні. Цей палац кінця ХІХ століття нагадує про колишню велич польських поміщиків – хазяїв Буденця.
IMG_4489

За переказами, палац побудував пан Мікулі, за якого вийшла заміж донька землевласника Волчинського. Навколо палац оточував дендропарк, від якого сьогодні залишився лише невеличкий сквер з 300-річним дубом
IMG_4481-1

IMG_4480

Поруч з палацом розташований невеличкий флігель. Палац Мікулі дійшов до наших часів майже в ідеальному стані, і є одним з найоригінальніших пам’яток палацового мистецтва на Буковині
IMG_4486

IMG_4478

Сьогодні в палаці розташована загальноосвітня школа з румунською мовою навчання.
IMG_4485-1


IMG_4479

IMG_44871

Напроти палацу ліворуч від головної дороги на базі джерела гідрокарбонатно-натрієвої мінеральної води ««Буковинська-2» будується бювет мінеральних вод та сучасний туристичний комплекс, якій отримає назву "«Панський маєток». А на базі іншого джерела, що має назву «Буковинська» вже побудовано завод мінеральних вод.
IMG_4488

Звідси невелика вулиця приведе нас до центру села, де розташована ще одна пам’ятка, тепер вже дерев’яна. Церква Св. Архангелів Михаїла та Гавріїла була побудована протягом 1799 – 1803 років у типовому для Буковини «хатньому» стилі.
IMG_4475-1

Тридільна церква покрита високим скатним дахом, на верх якого увінчаний трьома сигнатурками. Дах під бляхою, а стіни оббиті тесом і пофарбовані у світло-зелений колір. боку до бабинця прибудований притвор, а сам бабинець оточений по периметру цілком сучасними віконцями – незвичайне явище для храмів подібного типу.
IMG_4469

IMG_4474

Незвичайною є дзвіниця. Нижній її ярус – квадратний і нібито доповнює храмовий ансамбль. Верхній ярус у півтора рази віщий на нижній, шестигранний, що завершується пірамідальним дахом. В такому вигляді дзвіниця більше нагадує невеликий костел, чи, навіть, замкову вежу. А хтось знаходить її схожою на космічну ракету.
IMG_4472

Нажаль, вид на неповторний в архітектурному плані ансамбль Михайлівської церкви та дзвіниці псує нещодавно побудований великий мурований храм.
IMG_4468

Ще один куточок Буденця:
IMG_4470

IMG_4476

Tags: Буковина, деревянная архитектура, костели, палаци, церкви
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Бруніко - містечко в Південному Тіролі

  Австрія ще не закінчилася, а Італія ще не розпочалася. Так можна сказати про регіон Південний Тіроль ( італ. – Трентіно Альто-Адідже), кожне…

 • Селла і Сассолунго

  Перевал Селла ( Passo Sella, Sellajoch) - високогірний перевал в Доломітових Альпах на висоті 2240 м над рівнем моря. Він розташований на стику…

 • Гора Мармолада

  Мармолада - найвища вершина Доломітових Альп (3343 м). Це частина гряди, що простягається із заходу на схід. На заході гора розривається крутими…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments